Trwa komunikacja

Wybór wydarzenia

 • Zwiedzanie ekspozycji stałej

  Spójrz na las z nowej perspektywy, bo nowe spojrzenie pozwala na zrozumienie. Poznaj leśne historie, które zamieszkały w budynku Centrum. Nasi bohaterowie Buk, Borsuk, Rzekotka i Puszczyk opowiedzą Wam o fascynującym świecie przyrody. Kolejność ścieżek: 27.07-31.07 - Borsuk. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut. Pełna oferta wraz z opisem dostępna jest tutaj: https://symbioza-krakow.pl/oferta-edukacyjna/

 • Spacer leśny

  Kolejność spacerów: 27.07-31.07 - Leśna kinezjologia. W przypadku złej pogody spacery zamieniane są na zajęcia warsztatowe na zadaszonym tarasie Centrum. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 120 minut. Pełna oferta wraz z opisem dostępna jest tutaj: https://symbioza-krakow.pl/oferta-edukacyjna/

 • Rodzinne warsztaty przyrodniczo-ekologiczne

  Kolejność warsztatów: 27.07-29.07 - Zamaskowani w bajce. 31.07 - Historia utkana z przyrodniczego piękna Lasu Wolskiego. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut. Pełna oferta wraz z opisem dostępna jest tutaj: https://symbioza-krakow.pl/oferta-edukacyjna/

 • Zwiedzanie ekspozycji stałej - las z perspektywy Rzekotki

  Spójrz na las z nowej perspektywy, bo nowe spojrzenie pozwala na zrozumienie. Poznaj leśne historie, które zamieszkały w budynku Centrum. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Zwiedzanie ekspozycji stałej - las z perspektywy Puszczyka

  Spójrz na las z nowej perspektywy, bo nowe spojrzenie pozwala na zrozumienie. Poznaj leśne historie, które zamieszkały w budynku Centrum. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Zwiedzanie ekspozycji stałej - las z perspektywy Borsuka

  Spójrz na las z nowej perspektywy, bo nowe spojrzenie pozwala na zrozumienie. Poznaj leśne historie, które zamieszkały w budynku Centrum. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Spacer leśny - w lesie o lesie

  Las jest pełen niespodziewanych obserwacji czekających na Wasze odkrycie. Wspólnie wyostrzymy nasze zmysły odkrywając, ile drzewa jest w nas samych. Gdy już sami zamienimy się w drzewa, odbędziemy podróż w czasie oglądając narodziny drzewa z nasiona, aż po drugie życie drzew w postaci zmurszałej kłody. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 120 minut.

 • Spacer leśny - poradnik Włóczykija

  Na spacerze uczestnicy dowiedzą się m.in. jaki ekwipunek zabrać na wycieczkę po lesie lub górach, jak odnajdować się w terenie względem stron świata, co to jest skala na mapie, czy jak używać podstawowego narzędzia nawigacyjnego, jakim jest kompas/busola. Omówione zostaną także oznakowania szlaków turystycznych oraz metody wzywania pomocy w sytuacjach awaryjnych, aby wycieczka była bezpieczna i przyjemna. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 120 minut.

 • Spacer leśny - podróż do wnętrza lasu

  W czasie spaceru przekonamy się, jak las może oddziaływać na nasze zmysły. Poczujemy nie tylko jak pachną rośliny, ale sprawdzimy też czy ziemia wszędzie pachnie tak samo. Posłuchamy w jaki sposób komunikują się między sobą zwierzęta, czy tylko ptaki w lesie śpiewają i jakim repertuarem dźwięków posługują się w rozmowach między sobą. Na koniec przekonamy się, jak wiele odcieni zieleni potrafi ukrywać w sobie las. Otwierając się na otaczającą nas przyrodę, poznamy wszystkie pietra lasu i dowiemy się jak poszukiwać śladów, tropów czy dźwięków poszczególnych zwierząt. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 120 minut.

 • Spacer leśny - leśna kinezjologia

  Leśny spacer z elementami kinezjologii. Nauka przyrody poprzez ćwiczenia ruchowe w naturze. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 120 minut.

 • Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze - historia utkana z przyrodniczego piękna Lasu Wolskiego

  Jeśli nawet byliście już w Lesie Wolskim zapraszamy Was do nowego spojrzenia na jego historię. Zaczniemy od opowieści, której naturalnymi aktorami będą leśne rośliny oraz wrażliwość na różnorodność świata przyrody. W trakcie warsztatów własnoręcznie wykonamy botaniczne krosna, na których postaramy się uchwycić jedną chwilę z życia lasu. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze - martwe drewno

  Współpraca całą grupą! Razem możecie zasiedlić kłodę, tworząc mikrosiedlisko. Wylosujcie swojego mieszkańca martwego drewna do wykonania i dowiedźcie się jakie prowadzi życie pod korą. Poznaj z nami bioróżnorodność kryjącą się w pniakach! Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze - motanki

  Przygotujemy zero-wastowe lalki motanki, poznając słowiańską tradycję. Motanki to amulety pomyślności i spełniania życzeń, wykonane ze skrawków materiałów. Podczas warsztatu poruszony zostanie również temat konsumpcjonizmu. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze - opowieść drzewa o swoim życiu

  Z małego nasiona, tworzy się wielka drzewna historia, bo każde drzewo ma swoją unikalną opowieść. W trakcie zajęć zobaczymy jak różnorodne mogą być nasiona drzew rosnących w Polsce, sprawdzimy, gdzie drzewo ma stopy i jak jest zbudowane. Nauczymy się także liczyć drzewne lata oraz odczytamy jakie wiadomości piszą drzewa na swoich liściach. Z naturalnych materiałów zbudujemy wspólnie model drzewa, który pozwoli nam lepiej zrozumieć z jakich części są zbudowane te fascynujące rośliny. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze - podróż przyrodniczą windą przez leśne piętra

  Zapraszamy na podróż przez piętra leśnego domu. Dowiemy się z czego zbudowany jest fundament lasu oraz jak ziemia wpływa na wzrost roślin. Przeszukamy dokładnie prawdziwą ściółkę leśną, aby sprawdzić co skrywa piwnica lasu. Udając się na kolejne piętra sprawdzimy, jak odróżnić krzew od drzewa oraz jak wygląda leśna młodzież. Naszą eskapadę po naturalnych piętrach zakończymy na leśnym dachu. W trakcie warsztatu wykonamy piętrowy model lasu, który jak się okaże ma wiele wspólnego z naszymi domami. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze - wszyscy przyjaciele Puszczyka

  Puszczyk jest jednym z dziewięciu gatunków sów zamieszkujących polskie lasy. Wśród tych zwierząt tak jak i wśród ludzi występują podobieństwa i różnice. Na warsztacie poznamy zróżnicowanie tych zwierząt oraz nauczymy się rozpoznawać poszczególne ich gatunki. Sprawdzimy, czy sowy mają jakieś upodobania i dlaczego są tak wyjątkowe! A może wykonaną własnoręcznie sowę, zabierzecie ze sobą do domu? Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze - wywołując kliszę leśnych wspomnień

  Czy pamiętacie aparaty na klisze? Klisza od chwili wynalezienia pozwalała na to, by uwiecznione chwile zostawały z nami na dłużej. A co gdybyśmy Wam powiedzieli, że w Lesie Wolskim można znaleźć przyrodniczą kliszę, która po wywołaniu w Was zachwytu natury, odzwierciedli to, czego tylko zapragniecie? Podczas warsztatu wykonamy wyjątkowy obraz Waszego spojrzenia na las. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze - zamaskowani w bajce

  Zamień się w bohaterów Symbiozy: Borsuka, Rzekotkę, Puszczyka i Buka. Zamaskuj się z nami! Wciel się w bohaterów symbiozowej bajki „Jest takie miejsce”. Przy okazji poznaj życie mieszkańców Lasu Wolskiego. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze - zielone selfie

  Jak mawiają użytkownicy Facebooka – „Nic tak nie cieszy, jak dobrze wykonane selfie”. Jednak na naszych warsztatach zyska ono zupełnie nowy wymiar – zieloności! Nasze selfie stanowić będzie swoiste wrota do odzyskania unikalnej łączności ze światem przyrody. Każdy z uczestników będzie mógł przedstawić własną wizję idealnego kontaktu człowieka z przyrodą, za pomocą zdjęcia wykonanego w plenerze. Do oprawy takiej fotografii posłużą zarówno naturalne przedmioty znalezione w lesie tj. patyki, liście i kamyki, jak również surowce wtórne typu: tektura i plastikowe butelki. Wszystko w duchu zero-waste, zgodnie z porzekadłem: „Nie wyrzucaj – wykorzystaj”! Takie naturalne eko-dzieło sztuki będzie doskonałą ozdobą, którą każdy uczestnik zabierze ze sobą do domu, jako pamiątkę i dowód swojej osobistej relacji ze światem natury. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 45 minut.

 • Warsztaty ceramiczne

  W soboty obcowanie z przyrodą, a dokładnie z gliną i jej niezwykłymi właściwościami stało się jeszcze prostsze. Oferujemy tematyczne warsztaty, dzięki którym otworzy się przed Wami możliwość do opowiedzenia fascynującej historii o liściach, których faktura i kształt z bliższej perspektywy potrafi zadziwić na tysiąc sposobów. Dzięki glinie wspólnie wydobędziemy z nich prawdziwe piękno, które miejmy nadzieję pozostanie z Wami już na zawsze. Sugerowany wiek: od 6 roku życia. Czas trwania: 120 minut.

 • Wypożyczenie sztalugi

  Las Wolski jest wspaniałym miejscem do organizowania plenerów malarskich - wszystkich chętnych zapraszamy do skorzystania z możliwości wypożyczenia sztalug i uwolnienia swojej artystyczno-przyrodniczej duszy. UWAGA! Centrum zapewnia tylko sztalugi - w materiały typu bristol, farby, węgiel należy zaopatrzyć się samodzielnie.